wtorek, 10 lutego 2015

Hey! Dawno nas tu nie było, za co Was przepraszamy, ale powróciłyśmy z nowymi pomysłami na posty.
Dzisiaj chciałyśmy wam opowiedzieć trochę o j.polskim oraz przedstawić wywiad z nasza Panią od Polskiego. Jak zawsze wstawimy kilka zdjęć, które możecie przejrzeć. Zapraszamy do czytania i komentowania :D 
Czy język polski jest trudny? Co sprawia nam, uczniom, najwięcej kłopotów?

Dzień 21 lutego dla większości z nas nie kojarzy się z niczym ważnym. Normalny, lutowy dzień… Jednak dla miłośników polszczyzny data 21 lutego oznacza Dzień Języka Ojczystego. Święto mowy rodzimej zostało uchwalone dnia 17 lutego 1999 roku z inicjatywy UNESCO. Na świecie istnieje ok. 6000 języków, w tym dialekty i gwary, niestety, z roku na rok ginie coraz więcej odmian języków narodowych. My także codziennie zalewamy polszczyznę anglicyzmami, nie dbamy o pisownię ani wymowę, o czym doskonale wiedzą nasi poloniści. Dzień Języka Ojczystego ma nam uświadomić, jak ważna jest nasza rodzima mowa, i że powinniśmy o nią zadbać, w końcu stanowi bardzo ważną część naszej kultury i historii.

Ale gramatyka, ortografia bywa tak ciężka i nudna…! Tylko że bez niej nie mogłybyśmy Wam pisać, Wy nie moglibyście niczego przeczytać i trudno nam wyobrazić sobie, jak moglibyśmy się porozumiewać… To może już skończmy z narzekaniem i bądźmy dumni z tego, że nasz język wyróżnia się na tle innych języków i że mówimy jednym z najtrudniejszych języków świata (przynajmniej tak twierdzą obcokrajowcy)! Mamy to szczęście, że wszystkie nasze charakterystyczne dźwięki znamy od dziecka, a uczenie się w szkole poprawnej pisowni to czysta przyjemność i patriotyczny obowiązek!

To wywiad z panią Anną Maciejewską, polonistką w naszym gimnazjum  dowiedzcie się, jak wygląda uczenie tego przedmiotu z perspektywy nauczyciela.

Pyt.: Czy uważa Pani, że język polski to łatwy czy trudny przedmiot szkolny?
Odp.: Wydaje mi się, że jest to przedmiot trudny, zwłaszcza dla uczniów, którzy nie mają w tym kierunku uzdolnień. Ciężko im przychodzi pisanie prac, chociaż można się tego nauczyć, każdy może w pewnym stopniu tę wiedzę opanować.
Pyt.: Czy lubi Pani uczyć języka polskiego?
Odp.: Przeważnie lubię. Wiadomo, niektóre tematy, np. literatura, podchodzą mi bardziej, za gramatyką języka polskiego szczególnie nie przepadam.
Pyt.: Uczniowie chętnie uczą się tego przedmiotu?
Odp.: Niechętnie, bo w ostatnich czasach większość z nich bardzo często idzie, mówiąc potocznie, "na łatwiznę" i większość rzeczy szukają w Internecie. Nie chce im się myśleć, nie szukają odpowiedzi na pytania, nie piszą prac samodzielnie, wszystko znajdują w Internecie.
Pyt.: Czy ma Pani jakiś sposób na to, aby bardziej zachęcić uczniów do poznawania i uczenia się języka polskiego?
Odp.: Sposobem na zachęcenie jest wizja egzaminu gimnazjalnego w przyszłości, który każdy powinien zdać. Po drugie, motywująca ocena, po trzecie konkursy, rywalizacja – to zawsze zachęca uczniów.
Pyt.: Czy przytrafiły się Pani jakieś śmieszne momenty związane z nauczaniem języka polskiego? Może zobaczyła Pani coś śmiesznego w zeszytach uczniów?
Odp.: Przez kilka lat wypisywałam sobie śmieszne cytaty z prac uczniów, a poza tym pamiętam, że w pierwszym roku mojej pracy jeden z uczniów w jednym wyrazie popełnił siedem błędów ortograficznych. A śmieszne momenty zdarzają się bardzo często.

Dziękujemy za wywiad !

Drodzy Czytelnicy, Uczniowie! Dbajcie o poprawną pisownię, pamiętajcie o znakach diakrytycznych, czyli o kropkach i ogonkach oraz przyłączcie się do kampanii organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury, czyli tak jak my dodajcie OJCZYSTY DO ULUBIONYCH i stańcie się asami ortografii – bądźcie „ą” „ę”!

                                                                                                                                             Pisała: Hania
                                                                                                                                 Opracowała: Magda



                                                                                                                                           Pozdrawiamy: 
                                                                                                                                                        Hania
                                                                                                                                                      Magda
                                                                                                                                                      Paulina 
                                                                                                                                                         Maja 




 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz